Trwają prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, ale została ona zdjęta z porządku obrad. Poprawki zmierzają do uszczelnienia obowiązujących przepisów. • Posłowie chcą, m.in. aby w niedziele mogły pracować tylko placówki Poczty Polskiej, a nie sklepy, które umożliwiają odbiór czy nadanie przesyłek. Konfederacja Lewiatan nowelizację ustawy uważa za przedwczesną i niezgodną z Konstytucją, bo w sposób nieuzasadniony ingeruje w stosunki gospodarcze ukształtowane na podstawie obowiązujących od zaledwie kilku miesięcy przepisów.
Ustawa obowiązuje niespełna 9 miesięcy i jest wprowadzana etapowo , co sprawia, że przewidziany zakaz handlu i wykonywania czynności związanych z handlem zacznie obowiązywać w pełni dopiero w 2020 r. - wtedy też wywoła pełnię skutków, których analiza może być punktem wyjścia do ewentualnych zmian legislacyjnych.
- Zbyt częste nowelizacje przepisów nie sprzyjają stabilności obrotu prawnego, naruszają zaufanie obywateli do państwa i stanowionego prawa i mogą zagrażać interesom w toku, co rodzi wątpliwości z punktu widzenia art. 2 Konstytucji RP - mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.
Niezależnie od przedwczesnej nowelizacji, niektóre rozwiązania szczegółowe zawarte w projekcie ustawy budzą wątpliwości co do zasadności wprowadzanych ograniczeń swobody działalności gospodarczej, a także spójności, funkcjonalności i jasności przepisów. Zastrzeżenia te dotyczą zmian w katalogu wyłączeń od zakazu handlu i wykonywania czynności związanych z handlem, a ściśle biorąc - przesłanek wyłączenia dla placówek pocztowych oraz dozwolonej pomocy przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu działalność handlową w dni objęte zakazem.
Wyłączenie od zakazu handlu na rzecz placówek pocztowych ma zostać ograniczone wyłącznie do tych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. Tym samym zakłada się „rozciągnięcie" kryterium „przeważającej działalności" na kolejny wyjątek od zakazu, obok m.in. handlu kwiatami , pamiątkami lub dewocjonaliami, czy handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Zmiana ta ma charakter „doprecyzowania", tymczasem posłużenie się przesłanką „przeważającej działalności" generuje szereg wątpliwości interpretacyjnych.
Wątpliwości budzi też sposób ujęcia kręgu osób, które mogą pomagać przedsiębiorcy w dni objęte zakazem. Według projektu nowelizacji ustawy rodzeństwo nie jest rodziną, czyli np. dwóch braci sklepu nie otworzy. Krąg ten został zakrojony zbyt wąsko. Zasadne wydaje się jego rozszerzenie i objęcie wyłączeniem pomocy wszystkich osób najbliższych przedsiębiorcy. Przemawia za tym nie tylko fakt ugruntowania tego pojęcia w przepisach regulacji kodeksowych, ale też względy funkcjonalne i ratio legis ustanowienia tego wyłączenia.
Źródło: Konfederacja Lewiatan