Jeden z naszych pracowników w lutym nie wypracował obowiązującej go miesięcznej normy czasu pracy. Miało to związek z organizacją czasu pracy, w miejscach w których są zatrudnieni. Czy w związku z tym możemy potrącić im z lutowego wynagrodzenia za te godziny?
ODPOWIEDŹ
Nie, w tym przypadku nie można pomniejszyć należnego pracownikowi wynagrodzenia, ponieważ niewypracowanie pełnego, wynikającego z umowy o pracę, wymiaru czasu pracy nastąpiło w związku z organizacją pracy.
Potrącenia takiego pracodawca mógłby dokonać jedynie wówczas, gdyby niedopracowanie wynikało wprost z winy pracownika.
UZASADNIENIE
Pracownicy nie mogą ponosić odpowiedzialności związanej z brakiem możliwości zapewnienia im pracy przez pracodawcę w ustalonych normach czasu pracy w okresach rozliczeniowych.
W tym przypadku niedopracowanie godzin ma związek ze specyfiką miejsca, w jakim praca była świadczona, a co za tym idzie - skutek takiego niedopracowania w pełni obciąża pracodawcę. Pracownik nie przyczynili się bowiem w żaden sposób do niewypracowania normy, lecz realizowali pracę zgodnie z harmonogramem lub specyfiką zleconego do realizacji zadania.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy (art. 94 pkt 2 k.p.). Wypełnienie tego obowiązku ma służyć przede wszystkim celom pracodawcy. To on bowiem nie tylko czerpie korzyści z pracy zatrudnionych osób, ale także ponosi ryzyko związane z zatrudnieniem.
WAŻNE: Pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy przez pracowników.
Anna Skoczek
Podstawa prawna: art. 94 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108).