Jeden z pracowników idzie na urlop okolicznościowy z powodu ślubu. Pracodawca chce, żeby jego kolega z pracy, pracujący dokładnie na takim samym stanowisku i otrzymujący takie samo wynagrodzenie zastąpił go w tym czasie. Czy takie zastępstwo wymaga wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla zastępcy?
ODPOWIEDŹ
Nie, żaden przepis prawa pracy nie nakazuje w takim przypadku wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla pracownika zastępującego kolegę korzystającego z urlopu okolicznościowego.
UZASADNIENIE
Podobną sprawą zajmował się Sąd Apelacyjny w Gdańsku. W wyroku z 18 lutego 1991 r. (sygn. akt. III APr 18/90) stwierdził on, że: „Obowiązek wykonywania przez pracownika pracy wymagającej zwiększonego wysiłku w okresie zastępowania osoby przebywającej na urlopie, wynika z zasady dbałości pracownika o dobro zakładu pracy (art. 12 k.p.). Prawo do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu nie przysługuje pracownikowi, gdyż żaden przepis tego prawa nie wprowadza.”
Zdaniem sądu pracownik zastępujący kolegę miałby prawo do dodatkowego wynagrodzenia, gdyby wykonywał tę pracę w godzinach nadliczbowych lub praca związana z zastępstwem była wyżej wynagradzana, niż normalna praca powoda. Ponieważ z pytania nie wynika by zachodziły podobne okoliczności uznać należy, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia dla zastępcy nie przysługuje.
Artur Lasocki
Specjalista w zakresie prawa pracy
Podstawa prawna: art. 12
ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn.zm.).